Навігація

Календар
«    Липень 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією сайту

Корисні посилання
Безвіз
Sydtcn
Sydtcn
Безвіз
Безвіз
Держспоживслужба
Гаряча лінія земельний
75 Кіровоградська область
Земля учасникам АТО
Енергозбереження
Центр допомоги учасникам АТО
Корупція
Тарифна децентралізація
Маєте проблеми зору?
Для збільшення розміру
шрифту натисніть на
клавіатурі одночасно
"Ctrl" і "+"

Опитування
Відповідь, отримана на Ваше звернення до адміністрації Добровеличківського району оброблена:

Корисні посилання
До Добровеличківкого бюро правової допомоги звернулася громадянка з проханням надати правову консультацію як укласти договір довічного утримання (

Консультує Вікторія Грінченко,  начальник Добровеличківського бюро

правової допомоги Голованівського місцевого центру з надання БВПД.

 

Договір довічного утримання - це договір порядних людей, які домовилися між собою про умови утримання та перехід права власності на квартиру утримувачу. За Цивільним кодексом України, договір довічного утримання – це договір, за яким одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та доглядом довічно.                                                                                        

Відчужувачем в договорі довічного утримання може бути фізична особа незалежно від її віку та стану здоров'я, а набувачем може бути повнолітня дієздатна фізична особа або юридична особа.

Якщо ж набувачами є кілька фізичних осіб, вони стають співвласниками майна, переданого їм за договором довічного утримання, на праві спільної сумісної власності. Якщо набувачами є кілька фізичних осіб, їх обов'язок перед відчужувачем є солідарним.

Договір довічного утримання - це більш надійне вирішення матеріальних проблем, ніж заповіт або договір дарування.

Існує єдина обов'язкова умова для укладення Договору довічного утримання - людина повинна бути власником житла. Це може бути не тільки квартира, але і кімната, частка в квартирі або яке-небудь інше майно.Договір довічного утримання укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Передаючи у власність майно, Відчужувач, у свою чергу, переслідує мету отримати матеріальне забезпечення, якого він потребує.

Сторони вправі самостійно визначити в договорі розмір, обсяг та періодичність надання матеріального забезпечення, види і склад догляду (наприклад, надання житла, придбання продуктів харчування, одягу, побутових товарів, виплата грошових сум, медичне обслуговування тощо). Матеріальне забезпечення, яке щомісячно має надаватися Відчужувачу, підлягає грошовій оцінці. Така оцінка, у свою чергу, підлягає індексації у порядку, встановленому законом. Насамперед це необхідно для встановлення вартості, переданого за Договором довічного утримання, майна. Матеріальне забезпечення являє собою не тільки грошові суми, але і вартість продуктів, одягу та інших предметів, наданих Набувачем під час виконання своїх обов'язків за Договором довічного утримання. Обсяг таких предметів повинен відповідати умовам Договору та проведеним індексаціям, не погіршуючи становище Відчужувача.

 У разі смерті Відчужувача Набувач зобов'язаний поховати його, навіть якщо це не було зазначено у договорі довічного утримання. Якщо частина майна Відчужувача перейшла до його спадкоємців, витрати на його поховання мають бути справедливо розподілені між ними та Набувачем (стаття 749 ЦК). У разі неможливості подальшого виконання зобов'язань набувача за договором довічного утримання з причин, які мають істотне значення, його обов'язки можуть бути передані за згодою Відчужувача члену сім'ї набувача або іншій особі за їхньою згодою.

Договір довічного утримання є безстроковим, тобто, укладається на невизначений термін, оскільки Набувач зобов'язаний утримувати Відчужувача довічно.

Нерухоме майно, що відчужується, повинно бути оглянуто Набувачем до підписання даного договору. Набувач не має права до смерті Відчужувача продавати, дарувати, міняти квартиру, передану їй за договором довічного утримання (догляду), укладати договір застави (іпотеки) щодо квартири, передавати її у власність іншій особі на підставі іншого правочину. На квартиру, передану Набувачу за договором довічного утримання (догляду), не може бути звернене стягнення протягом життя Відчужувача.

Втрата (знищення), пошкодження квартири, яку було передано Набувачеві, не є підставою для припинення чи зменшення обсягу її обов’язків перед Відчужувачем.

На квартиру, яка є предметом даного договору, накладається заборона відчуження. Витрати, пов’язані з нотаріальним посвідченням  договору довічного утримання  несе Набувач. Згідно з ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України право власності на вищезазначену квартиру виникає у Набувача з моменту державної реєстрації договору. Для вчинення нотаріальних дій нотаріусу надаються виключно оригінали документів.

 

          Перелік документів необхідних для укладення договору довічного утримання для фізичної особи:

      При вчиненні нотаріальної дії  нотаріуси  встановлюють  особу учасників   цивільних   відносин,   які  звернулися  за  вчиненням нотаріальної дії.
- встановлення  особи  здійснюється  за  паспортом  громадянина України  або  за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких  сумнівів  щодо  особи  громадянина,  який  звернувся за вчиненням  нотаріальної  дії (паспорт громадянина України, паспорт громадянина   України  для  виїзду  за  кордон,  дипломатичний  чи службовий  паспорт).

- довідка (картка) про присвоєння ідентифікаційного номеру Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів; якщо особа через свої релігійні або інші переконання відмовилась від прийняття ідентифікаційного номера – паспорт з відміткою про наявність у особи права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;

- довідка видана міською, селищною, сільською радою про зареєстрованих осіб;

- правовстановлюючий документ на нерухоме майно, яке передається за договором довічного утримання;

-технічний паспорт виданий БТІ;

-архівна довідка з БТІ;

-витяг з Державного земельного кадастру, якщо відчужується будинок;

-експертна оцінка майна;

- якщо особа перебуває в шлюбі – свідоцтво про реєстрацію шлюбу, якщо особа розлучена – свідоцтво про реєстрацію розірвання шлюбу або рішення суду, нотаріально посвідчена згода другого з подружжя на укладення даного договору або заява другого з подружжя про те, що майно, яке є предметом договору, набуте за особисті приватні кошти особи, яка укладає договір;

- довідка про те,що особа не страждає на психічний розлад видана лікарем та підписана головним лікарем лікарні. 

                      Укладення договору довічного утримання подружжям: 

         Майно, що належить співвласникам або (подружжю) на праві спільної сумісної власності, може бути відчужене ними на підставі договору довічного утримання (догляду). У разі смерті одного із співвласників (одного з подружжя) майна, що було відчужене ними на підставі договору довічного утримання (догляду), обсяг зобов´язання набувача відповідно зменшується.

         Якщо відчужувачем є один із співвласників майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, договір довічного утримання (догляду) може бути укладений після визначення частки цього співвласника у спільному майні або визначення між співвласниками порядку користування цим майном.

         Співвласники майна, а також подружжя за договором довічного утримання повинні передати набувачеві майно, останній, у свою чергу, повинен надати відчужувачам (кожному окремо) належне утримання. У разі смерті одного із відчужувачів, оскільки виконання було призначене безпосередньо особисто для відчужувача, договір припиняється. Набувач у свою чергу продовжує утримувати співвласника, який залишився.

         Припинення спільної власності подружжя здійснюється шляхом її поділу між співвласниками. Поділ спільного майна можливий за ініціативою подружжя. Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений (ст. 69 Сімейного кодексу України).

         У даному випадку слід взяти до уваги ст. 67 СК України, відповідно до якої «дружина, чоловік мають право укласти з іншою особою договір довічного утримання, щодо своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя лише після її визначення та виділу в натурі або визначення користування».

Внесення змін до договору

Сторони в договорі довічного утримання можуть передбачати заміну майна, яке було передане набувачеві. Тобто набувач та відчужувач за певних обставин, які виникли у процесі дії договору довічного утримання можуть домовитися про заміну речі на іншу. У цьому разі обсяг обов’язків набувача може бути за домовленістю сторін змінений або залишений незмінним.

 

Припинення договору

Договір довічного утримання може бути розірваний на підставі рішення суду:

·         на вимогу відчужувача або третьої особи у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від їх вини;

·         на вимогу набувача.

Невиконання обов’язків або неналежне виконання обов’язків не завжди призводить до припинення договору. Відчужувач вправі пред’явити позов про відшкодування збитків. У винятковому випадку існує можливість подати позов не про припинення дії договору довічного утримання, а про обов’язок набувача виконати в натурі обов’язки, взяті на себе, або про стягнення грошової компенсації всіх видів матеріального забезпечення, вказаних у договорі.

Набувач вправі припинити договір тільки в тому випадку, коли через незалежні від нього обставини його майнове становище змінилося настільки, що він не в змозі надавати набувачеві належне матеріальне забезпечення, обумовлене в договорі. У разі розірвання договору у зв’язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем з підстав, що мають істотне значення, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов’язки за договором.

Смерть відчужувача майна є однією з умов припинення договору довічного утримання.

За отриманням консультації з правових питань  можна звернутися до Добровеличківського бюро правової допомоги Голованівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою:вул.Центральна, 103/7 смт Добровеличківка  телефон 5-15-40

До Голованівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна звернутися за адресою: смт. Голованівськ, вул. Ціолковського, 1 

 Телефони: (05252) 2-25-83; (068)834-77-45  , (093) 423-33-73. 

 Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103

 

 

 

  • Добровеличківщина: бюро правової допомоги на сторожі прав і свобод клієнтів пробації
  • Адресна правова допомога в дії
  • Консультує Міністр юстиції: як укласти шлюбний договір?
  • Понад 2 тис. засуджених отримали допомогу адвокатів БПД у 2018 році
  • Консультує Міністр юстиції: нюанси виплати аліментів
  • 4477: До Добровеличківкого бюро правової допомоги звернулася громадянка з проханням надати правову консультацію як укласти договір довічного утримання (19 вересня 2019: До Добровеличківкого бюро правової допомоги звернулася громадянка з проханням надати правову консультацію як укласти договір довічного утримання (!
    До Добровеличківкого бюро правової допомоги звернулася громадянка з проханням надати правову консультацію як укласти договір довічного утримання (.
    До Добровеличківкого бюро правової допомоги звернулася громадянка з проханням надати правову консультацію як укласти договір довічного утримання (