Навігація

Календар
«    Грудень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією сайту

Корисні посилання
Безвіз
Sydtcn
Sydtcn
Безвіз
Безвіз
Держспоживслужба
Гаряча лінія земельний
75 Кіровоградська область
Земля учасникам АТО
Енергозбереження
Центр допомоги учасникам АТО
Корупція
Тарифна децентралізація
Маєте проблеми зору?
Для збільшення розміру
шрифту натисніть на
клавіатурі одночасно
"Ctrl" і "+"

Опитування
Відповідь, отримана на Ваше звернення до адміністрації Добровеличківського району оброблена:

Корисні посилання
ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКИЙ РАЙОН - ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ

ІСТОРИЧНА   ДОВІДКА 

 

Добровеличківський край багатий на історичні події. Тут залишили сліди свого перебування десятки племен та народів.Заселення краю розпочалося за доби неоліту. Підтвердженням цьому є виявлені на території району залишки поселення трипільської культури IV – III тис. до н.е. (урочище “Балка Куца” Федорівської сільської ради).Десятки курганів – результат перебування на нашій території племен скіфів та інших кочових народів.На цих землях формувалося основне ядро протослов’янських племен. До XIII століття край входив до складу Київської Русі, пізніше підпав під владу Великого Князівства Литовського. Влітку 1362 року між селами Добрянкою та Тишківкою в урочищі "Татарка" відбулася перша переможна битва війська литовського під керівництвом князя Ольгерда з татарськими ордами.

    Могутньою опорою краю стала Запорізька Січ. Так, вже наприкінці XVI – початку XVII ст. кордони козацьких земель досягли берегів Чорного Ташлика і Синюхи.

    За реєстром Запорізького війська 1756 року значиться, що на території краю розміщувався курінь Величківський, який складався з 358 чоловік – вихідців з місцевих поселенців.

   З 1754 року край відомий як місце розташування Новослобідського козачого полку, сформованого за указом 14 травня 1754 року.У 1764 році Новослобідський козачий полк реформувався в Єлисаведградський пікінерний полк, а його територія ввійшла до складу Єлисаведградської провінції Новоросійської губернії.

   У 1769 році на території краю був поселений Молдавський гусарський полк.1775 року царський уряд наділив ці землі казенним селянам, роздав офіцерам, російським поміщикам. Більшість нижчих чинів, одержавши землю, перевезли свої сім’ї та оселились на постійне місце проживання.У 1795 році утворено Ревуцьку волость (назва походить від прізвища місцевого землевласника Ревуцького).

   На початку лютого 1918 року в Добровеличківській волості встановлено радянську владу і обрано волосний комітет. У 1918 році територію району окупували австро-німецькі війська, у серпні 1919 року волость тимчасово захопили загони Денікіна, в лютому 1920 року під натиском червоної армії ці війська залишили волость.

   З Добровеличківщиною пов’язане ім’я одного з найвідоміших діячів часів громадянської війни Нестора Махна, який неодноразово перебував на території волості із своїми загонами. У 1919 році в Добровеличківці перебував його штаб. Саме в Добровеличківці Нестор Махно видав свій наказ №1, який можна назвати спробою організації післявоєнного устрою держави.

З 3 березня 1923 року утворено Добровеличківський район з адміністративним центром у Добровеличківці Первомайського округу Одеської області.

   У 1932 році – червні 1933 років тотальний голод охопив всю територію району. Із-за погодних умов частина посівів загинула, а те, що дозріло, майже на половину залишилось не зібраним. Голодуючим селянам держава не допомогала, навпаки – забрала все до зернини. Наслідки цього були жахливі. За свідченнями очевидців голодомору в районі померло більше 3 тис. жителів. Постраждали жителі району і від сталінських репресій. Близько тисячі чоловік було репресовано, в основному, в 1937-1938 роках і реабілітовані лише в 60-х – 70-х роках ХХ ст. У 1935 році утворено Піщанобрідський і Тишківський райони.

   Період 1933-1939 років в історії району позначено реконструкцією сільськогосподарського виробництва, організаційно - господарським зміцненням колгоспів, машино-тракторних станцій, підвищенням добробуту і культурного рівня населення. Відчутно зросли виробничі потужності й технічна оснащенність залізничного вузла м. Помічної. Стало до ладу нове депо, дала перший струм Помічнянська електростанція, виросли цілі райони житлових багатоповерхових будинків.

   З 10 січня 1939 року Добровеличківський, Тишківський і Піщанобрідський райони входять до складу новоутвореної Кіровоградської області. З перших днів Великої Вітчизняної війни 12700 жителів району було мобілізовано на фронт, в м. Помічна, с. Піщаний Брід створено підпільні групи, сформовано партизанський загін ім. Ворошилова. 4 серпня 1941 року територія Добровеличківського району окупована німецькими військами.

   За роки окупації на території району фашисти знищили близько 500 мирних громадян. На каторжні роботи до Німеччини насильно були вивезені 915 молодих людей. Всього на території сучасного Добровеличківського району в роки Великої Вітчизняної війни вели боротьбу проти фашистських загарбників близько 500 партизанів та підпільників.

  19 березня 1944 року останнім населеним пунктом звільненим від фашистських загарбників на Кіровоградщині було село Перчунове Добровеличківського району.Всього за роки Великої Вітчизняної війни загинули і пропали безвісті 5093 жителів району, 6286 чоловік нагороджено орденами і медалями, серед них 6 – удостоєні звання Героїв Радянського Союзу. За часів німецької окупації народному господарству району нанесені значні збитки. Відбудова соціально-економічної сфери району відбувалася в короткий строк. Було відбудовано млини, елеватор, комунальні і побутові підприємства, проводились повоєнні декадники по відбудові і будівництву нових шкільних приміщень. В 1949 році кількість загальноосвітніх шкіл дорівнювала довоєнному часу. Зросла кількість масових бібліотек, клубів.

   Відбудова зруйнованої війною економіки району створила основу для подальшого розвитку його економічної і соціально-культурної інфраструктури, введення в дію нових потужностей. В історії району період 1950-1980 років  зокрема характеризується підвищенням рентабельності і продуктивності сільськогосподарського виробництва, впровадженням науково-передових методів праці і введенням нових на той час технологій.

  Колгоспи повністю освоїли довоєнні посівні площі та щороку збільшували виробничі показники. За високі досягення у сільському господарстві, значні успіхи у всесоюзних соціалістичних змаганнях та виконання п”ятирічних планів шістьом працівникам сільського господарства присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

   7 червня 1957 року колишній Тишківський, а з 12 листопада 1959 року Піщанобрідський райони включено до складу Добровеличківського району. 14 травня 1957 року Помічну віднесено до категорії міст. Того ж 1957 року районний центр Добровеличківку віднесено до категорії селищ міського типу.

   В 60-ті роки побудовано завод залізобетонних конструкцій, приміщення держбанку, лікарняний комплекс на 200 ліжок, центральну поліклініку, 2 житлові комплекси площею понад 2 тис. кв.м., 2 цегельні заводи, комбікормовий завод, 2 кінотеатри, 14 типових шкільних приміщень, 13 будинків культури, відкрито 2 музичні школи, спортивну школу, 2 стадіони, районний торгівельний комплекс.

  В 70-ті роки збудовано центральний автовокзал, станцію технічного обслуговування автомобілів, автозаправочну станцію, дві міжколгоспні пересувні механізовані колони, автопідприємство, міжрайонну майстерню по ремонту тракторних агарегатів, комплекс міжколгоспшляхбуд. За найновішою на той час технологією, введено в дію типовий районний вузол зв’язку на 4 тис. абонентів телефонного та 9,7 тис. абонентів радіозв’язку. Завершено будівництво одного з найпотужніших на Кіровоградщині цукрового заводу.

   В економічному відношенні Добровеличківський район – один із сільськогосподарських районів. Галузь промисловості представлена переробкою сільськогосподарської продукції і виробництвом будівельних матеріалів.

   Багато уродженців та жителів району здобули визнання у різних галузях. Гордістю району стали: Гусейнов Г.Д. (м. Помічна) – письменник, лауреат Шевченківської премії; Стадніченко Н.В. (с. Трояни) – Заслужена артистка України, Березняк Є.С. (с. Олексіївка) – Герой України, Васильченко І.П. (с. Липняжка) – доктор фізико-математичних наук, професор; Литвин В.С. (с.Федорівка) – Заслужений артист України, Трегубенко А.І. (м. Помічна) - доктор медичних наук, професор, Добролежа А. Т. (с. Скопіївка) – Заслужений художник України та багато інших. Почесного звання «Заслужений вчитель України» удостоєні: Нога В.Я., Сідельников М.О., Красота О.Т., Федорова Г.М., Кулинич П.І., Гринюк О.М., Коляда Н.С., Степанова Л.В. За вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу звання «Заслуженого працівника сільського господарства України» удостоєні  Кінащук Л.І., Білик К.А., Супрунюк В.А., Гордуй О.В., Сердюк Л.Є., Селецька Н.Ф.

    За визначні особисті заслуги у державній, громадській, виробничій, освітянській та культурній сферах Орденом «За заслуги» ІІІ ст. нагороджено Селецького П.І., Медведєва В.Є., ювілейною медаллю «20 років незалежності України» та Орденом «За заслуги» ІІІ ст. Проскаченка Д.Д., «Орденом княгині Ольги» ІІІ ст. Селецьку Н.Ф, Ліщенюк Т.Л., Огребу В.І., медаллю «За працю й звитягу» ІІІ ст. Врадія М.Б.

    У 2002 році на північно-східній околиці Добровеличківки встановлено знак, який засвідчує, що тут знаходиться географічний центр України.

 

 

 

 

 

 

 

  • Мета та першочергові завдання економічного і соціального розвитку Добровеличківського району на 2012 рік
  • ПРОЕКТ ПРОГРАМИ ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ Добровеличківського району НА 2012 РІК
  • Опис туристичного маршруту "Туристичними стежками Добровеличківщини"
  • 471: ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКИЙ РАЙОН - ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ25 вересня 2013: ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКИЙ РАЙОН - ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ!
    ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКИЙ РАЙОН - ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ.
    ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКИЙ РАЙОН - ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ