Навігація

Календар
«    Квітень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Зворотній зв'язокЗв'язок з адміністрацією сайту

Корисні посилання
Безвіз
Sydtcn
Sydtcn
Безвіз
Безвіз
Держспоживслужба
Гаряча лінія земельний
75 Кіровоградська область
Земля учасникам АТО
Енергозбереження
Центр допомоги учасникам АТО
Корупція
Тарифна децентралізація
Маєте проблеми зору?
Для збільшення розміру
шрифту натисніть на
клавіатурі одночасно
"Ctrl" і "+"

Опитування
Відповідь, отримана на Ваше звернення до адміністрації Добровеличківського району оброблена:

Корисні посилання
Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

м. Помічна

     Заснування міста пов'язане з  інтенсивним будівництвом залізничних шляхів на Єлисаветградщині в ХІХ ст. Згідно проекту будівництва залізниці Одеса-Кременчук споруджувалася станція 2 класу: дерев'яний товарний сарай з кам'яною канцелярією, пасажирський будинок, дерев'яна платформа площею 30 квадратних саженів.

    1 серпня 1868 року відбулося відкриття дільниці залізниці від Ольвіополя (Первомайська) до Єлисаветграда (Кіровограда). Біля станції виросло поселення, яке отримало назву Герасимівка від імені першого поселенця - колійного обхідника Герасима. Станція Помічна входила до складу Любомирської волості Єлисаветградського повіту Херсонської губернії.

     В лютому 1935 року Помічна змінила адміністративне підпорядкування - стала станцією Піщанобрідського району.

    14 травня 1957 року станцію Помічна віднесено до категорії міст. В 1958 році розформовано Піщанобрідський район, Помічна входить до складу Добровеличківського району.

    Окрасою міста є приміщення залізничного вокзалу. Помічнянці дбають про свою історію і пишаються нею. У 2008 році в місті створено музей. Розміщений він на території вокзалу в приміщенні вагону 1917 року випуску.

    Гостям міста пропонується огляд експозиції музею. За окремим замовленям в м. Помічна біля вагону-музею відбувається театралізоване дійство «Весілля Н.Махна і Г. Кузьменко».

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

  

с.Піщаний Брід 

     Піщаний Брід – старинне, мальовниче село, розташоване на берегах річки Чорний Ташлик. Село виникло в XVIII ст.. Першими поселенцями були вихідці з Московської, Калузької, Чернігівської губерній. Назва села походить від броду через річку Чорний Ташлик. В 1764 році Піщаний Брід увійшов до складу Єлисаведської провінції новоутвореної Новоросійської губернії. В І пол. ХІХ ст. слобода Піщаний Брід було військовим поселенням, тут перебував 2 ескадрон 4 Бузького уланського полку. На берегах тоді ще повноводної річки не раз відбувались збройні сутички між гайдамаками та польськими військами.

    Село Піщаний Брід батьківщина дружини Нестора Івановича Махна, одного із лідерів анархістського руху в Україні початку ХХ ст. – Галини Андріївни Кузьменко. Вона яскраво пройшла буремним шляхом громадянської війни, стала відомим громадським діячем, чию роль сьогодні не можна ні перебільшити, ні зменшити. На приміщенні колишньої двокласної сільської школи в якій навчалася Галина Андріївна, встановлено меморіальну дошку.

    У селі Піщаний Брід відбулося весілля Нестора Махна і Галини Кузьменко. Той липневий день 1919 року надовго запам’ятався жителям Піщаного Броду гучним багатолюдним весіллям. Старожили піщанобрідці ще й досі пам’ятають і можуть показати всім бажаючим Хутір Дареловий та криницю, яка знаходиться на колишньому подвір’ї Кузьменків. 

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

 Добровеличківський районний краєзнавчий музей

 

     Добровеличківський районний краєзнавчий музей - скарбниця історичної такультурної спадщини географічного центру України.

    З 1985 року музей відкриває двері для відвідувачів, представляє  пам’ятки та колекції, що становлять цінну частину національного, культурного надбання нашого краю, а окремі з них є раритетами світового значення.

    Атмосферу минувшини зберігає саме приміщення музею – колишня земська управа, а нині – пам’ятка архітектури місцевого значення, побудована у 1892 році. 

    Окремої уваги заслуговує зібрання творів декоративно-ужиткового мистецтва, твори образотворчого мистецтва митців району.

    У музеї представлено цікавий археологічний матеріал з історії заселення території племенами трипільської культури    (IV – III тис. до н. е.).

    Значне місце в експозиції музею займає висвітлення подій минулого столітя.

    Сучасне життя району відображено у розділах "Край Добровеличківський – Центр України” та "Добровеличківщина у роки незалежності”.

    На сьогодні у фондах музею зберігається  більше 6 тисяч предметів матеріальної та духовної культури краю, які відображають його історію від найдавніших часів (4-3 тис.до н.е) до сьогодення.

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

                          

Пам’ятний знак "Географічний центр України”

 

     Ініціаторами дослідження Кіровоградщини, як географічного центру України, були працівники Добровеличківського районного краєзнавчого музею Проскаченко Д.Д. та Нога В.Я. Їх підтримав Шевченко Віктор Олексійович, доктор географічних наук, професор, який в 1989 році визначив точку географічного центру України – селище Добровеличківка Кіровоградської області. Його методика найповніше враховує конфігурацію території України, сферичність її поверхні й показує, що центр України – на північно-східній околиці смт. Добровеличківка.

     У липні 1991 року у точці географічного центру України встановлено тимчасовий пам’ятний знак з написом "Тут буде встановлено пам’ятний знак "Географічний центр України”.

    24 серпня 2002 року, у День Незалежності України, на цьому місці урочисто відкрито пам’ятний знак: 24-х тонна стелоподібна брила із сірого граніту здобутого у місцевому кар’єрі, на лицевій стороні брили табличка з чорного граніту на якій викарбовано Державний герб України (тризуб), нижче напис "Географічний центр України”, ще нижче картографічне зображення: контури україни в рамкі з картографічною сіткою (позначені та підписані мередіани та паралелі); також позначено м. Київ, р. Дніпро та спеціальними значками і підписами крайні точки території України (мис Сарич, Петровське, Червона Зірка та Чоп), точка географічного центру – Добровеличківка та герб Добровеличківського району.

    Задля справедливості необхідно відмітити про перебіг дискусій, про точність визначення географічного центру України та крайніх точок території України.

    Добровеличківка, як географічний центр України, визначена хронологічно першою. Одним з перших туристів, який цілеспрямовано відвідав Географічний центр у Добровеличківці, є відомий український журналіст і мандрівник Микола Хрієнко, який зробив визначний внесок у популяризацію географічного центру України у Добровеличківці. Під час виконання журналістського проекту "Українці за Уралом” на вершинах 17-ти найвищих перевалів Колимської траси і на Чукотці, а також на мисі Дежньова та в Бухті Командор на острові Беринга він розсипав землю, взяту біля пам’ятного знаку Географічний центр України у Добровеличківці.

 

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

Гідрологічна пам,ятка природи "Козацька криниця”

 

    Джерело знаходиться на території Дружелюбівської сільської ради. За історичними джерелами відомо, що ця територія входила до Буго-Гардівської паланки Запорізької Січі. Основним типом поселень були козацькі зимівники, які виникали як правило біля річок, озер, природних джерел. Тому не випадкова ця назва "Козацька криниця”. Це джерело гідрологічна пам’ятка природи. Його вода має добрий мінеральний склад та приємна на смак.

     Минуло століття, а Козацька криниця і нині вихлюпує підземну прохолоду на висоті більш як сорок метрів на пагорбі. У цьому її унікальність.

    Оповита легендами, багато чого повідає цікавого подорожуючим степовими дорогами України. Над Козацькою криницею верби гомонять, своїми вітами запрошуючи скуштувати води – і той, хто її скуштує, оздоровиться цілющим степовим повітрям, життя його набуде нового змісту чистого і глибинного, а бажання обов’язково здійсняться.

 

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

с.Липняжка

     Липняжка – старовинне, мальовниче село, відоме своїми традиціями і прекрасними народними майстрами. Липняжка заснована в кінці XVI ст. Свою назву село одержало від лип, які росли густо по балці. Саму ж балку називали – "липняками” або "липнягами”.

    Перша згадка про село датується 1596 роком коли тут стало табором козацьке військо на чолі з Северином Наливайком. В 30-х роках XVIII ст. село отримало статус державного, як шанець Молдавського гусарського полку.

    Розташоване село на мальовничих берегах річки Сухий Ташлик, яке розділяє Липняжку на 2 частини. Сотні років річка несе свої води скелястими берегами, окремі скелі мають свої назви. Багато історичних подій відбулося на берегах Сухого Ташлику. Багато скарбів зберігає річка і її береги. Неподалік від села Липняжка в селі Глодоси Новоукраїнського району знайдено скарб із багатьх ювелірних прекрас, а в селі Трояни нашого Добровеличківського району знайдено велику кількість Римських монет. Біля села Липняжка у Сухому Ташлику замулено броньовик часів громадянської війни.

    В єдиній дружній сім’ї тут живуть і працюють українці і росіяни, молдовани і болгари. До сьогодні збереглися назви частин села: "Бендерщина”, тому що пересилилися сюди люди із Бендер; "Лубенщина”, тому, що населена була вихідцями із Лубен; "Литовщина”, тут осіли переселенці із Литви; "Гричанівщина”, населена людьми із Чернігова котрі сіяли багато гречки; "Волощина”, тому, що заселялася волохами із Болгарії.

    Славиться Липняжка своїм неповторним співом. Понад 70 років зберігає і пропагує українську пісню, місцеві народні традиції, звичаї та обряди, народний самодіяльний фольклорно-етнографічний ансамбль "Червона калина”.Далеко за межами району відомий Липнязький народний самодіяльний театральний колектив. Їх творчість служить засобом збереження і відродження національної культури.

    Вишивка, ткацтво і килимарство, різьба по дереву, малярство були і залишаються найпоширенішими видами декоративно-ужиткового мистецтва місцевих жителів.

    Народне мистецтво села Липняжка продовжує розвиватись. З історією краю, побутом кінця ХІХ початку ХХ ст., творами народного мистецтва, запрошуємо ознайомитись завітавши в Липнязький народний краєзнавчий музей. Великі скарби рукотворних див зберігаються в музеї. Відвідавши його, ви отримаєте естетичну насолоду, добру енергетику оберегів-рушників, які огорнуть вас своїми крильми, зігріють ясними кольорами, збережуть в душах красу і добро.

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

с. Карбівка

 

     У кінці XVIII ст. у верхів’ї балки Липняжі за розпорядженням Новоросійської губернської креслярні було відмежовано 1440 десятин землі капітану Олександру Карбовському на 48 дворів та заведення кінного заводу. Село отримало назву "Червоне поле”, а вже з середини ХІХ ст. носить сучасну назву, яка утворилась від прізвища поміщика Карбовського власника села. Назва "Червоне поле” походить від назви Червоний шлях по якому ще чумаки їздили в Крим по сіль і інший крам. Ще задовго до того, як землі були відмежовані Олександру Карбовському був тут козацький зимівник хати, комори з льохами, млин двожорний та невелика каплиця.

     З 2008 року в с. Карбівка проводиться фестиваль української народної творчості «Степограй», і оживають сільські вулиці та мальовничі береги сільського ставу від голосного відлуння співацького мистецтва аматорів та професійних співаків, кращих хореографічних та театральних колективів області та України.

     Крім фестивальних заходів гостям пропонують відвідати господарські двори, де утримують екзотичних птахів та  диких свиней, ознайомитись з етнографічною експозицією  хати-музею, відпочити на березі ставу, де  облаштовано місця для купання.

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка

 

 

КОНТАКТИ

Добровеличківський районний краєзнавчий музей

Адреса музею:

вул. Шевченка, 132 смт. Добровеличківка Кіровоградська обл. 27000

телефон 0 (253) 5-22-36 

Електронна адреса:  muzei.dobrovel@mail.ru

www.facebook.com/muzei.dobrovel

vk.com/public59609446

Наш сайт drkmuzey.ucoz.ru

 

Відділ культури і туризму райдержадміністрації

вул. Шевченка, 113   смт. Добровеличківка   Кіровоградська обл. 27000

телефон 0 (253) 5-22-61.

 

Липнязький народний краєзнавчий музей

Добровеличківкий район                                                                    

Кіровоградська обл.                                                                                         

с. Липняжка

вул. Леніна, 18,  

телефон  0 (253)  28 - 2 - 89

 

 

Помічнянська міська рада

м. Помічна

Добровеличківкий район                                                                    

Кіровоградська обл. 

Телефон     0(253)  27- 2- 60, 27- 1 – 60.

 

 • Щорічний фестиваль «Весілля Нестора Махна і Галини Кузьменко» (проект Антошика М.М., Помічнянського міського голови)
 • ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКИЙ РАЙОН - ГЕОГРАФІЧНИЙ ЦЕНТР УКРАЇНИ
 • Мета та першочергові завдання економічного і соціального розвитку Добровеличківського району на 2012 рік
 • Опис туристичного маршруту "Туристичними стежками Добровеличківщини"
 • 1182: Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка9 лютого 2015: Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка!
  Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка.
  Турмаршрут «Туристичними стежками Добровеличківщини» м.Помічна – с.Піщаний Брід – смт Добровеличківка – с.Липняжка - с.Карбівка